Centrum-Sprzegla.pl – sprzęgła samochodowe

Kiedy sprzęgło nadaje się do wymiany?

sprzęgło koło dwumasowe

Okazuje się, że na pytanie kiedy sprzęgło wymaga wymiany, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sporo w praktyce zależy od marki i modelu samochodu. Znaczenie mają również styl jazdy kierowcy i jego umiejętności. Inną żywotność ma sprzęgło auta, które jeździ głównie po mieście, a inne to zamontowane w samochodzie pokonującym często długie trasy. Eksperci są zdania, że przeciętnie sprzęgło wymieniać trzeba co 40-100 tysięcy przejechanych kilometrów. Więcej informacji na temat sprzęgieł, ich działania i budowy znaleźć można w serwisie koladwumasowe.pl

.

Jak rozpoznać zużyte sprzęgło?

O nie najlepszej kondycji sprzęgła świadczą przede wszystkim problemy z płynnym wybieraniem biegu pierwszego i wstecznego. Inne niepokojące objawy w jego pracy to odczuwanie wibracji w czasie naciskania czy szarpanie podczas ruszania samochodem. Nie jest dobrze, gdy przy włączonym biegu auto nie przyspiesza na skutek mocniejszego wciśnięcia pedału gazu i mimo rosnących obrotów silnika. Więcej na temat symptomów awarii sprzęgła przeczytać można na https://www.koladwumasowe.pl/jakie-objawy-moga-swiadczyc-o-nadchodzacej-awarii-sprzegla-po-czym-poznac-ze-przyszedl-czas-na-jego-wymiane/.

W takiej sytuacji wizyta w warsztacie jest konieczna, ale nie oznacza to od razu, że sprzęgło wymaga wymiany. Niekiedy usterki są mniej poważne i okazać się może np., że po prostu hydrauliczny układ sterowania sprzęgłem uległ zapowietrzeniu.

Jak dbać o sprzęgło samochodowe?

Eksperci podkreślają, że odpowiedni styl jazdy i stosowanie się do kilku podstawowych zasad mogą w dużej mierze wydłużyć życie sprzęgła. Zaleca się przede wszystkim nietrzymanie bez potrzeby nogi na sprzęgle. Jazda na półsprzęgle nie prowadzi do niczego dobrego. Jest to dopuszczalne jedynie w czasie parkowania czy ruszania. W praktyce taki nawyk nieustannego dociskania sprzęgła podczas jazdy samochodem prowadzić może do jego szybszego wytarcia, w konsekwencji do niesprawności. Ponadto uważać muszą panie, które swoje auto prowadzą w szpilkach. Takie obuwie z uwagi na swoją charakterystyczną budowę zwiększa niestety tendencję do nieumyślnego naciskania pedału sprzęgła.

Poza tym zaleca się łagodne ruszanie samochodem przy całkowicie opuszczonym hamulcu ręcznym. Nie należy przy wciśniętym sprzęgle dodawać zbyt mocno gazu. Generalnie sprzęgło należy wciskać do końca, a opuszczać bardzo delikatnie. Poza zmianą biegów nie powinno się go używać. Warto na co dzień stosować się do tych zasad, aby uniknąć niepotrzebnych problemów ze sprzęgłem.

Exit mobile version