"Najlepsze sprzęgła w sieci"

Wielostopniowy tłumik drgań skrętnych

Instalacja sprzęgła odbioru mocy stanowi czasem wyzwanie nawet dla doświadczonych mechaników. Sytuację taką powoduje specyficzna konstrukcja tłumika drgań skrętnych – stanowiące jego część sprężyny są zaprojektowane tak, aby mieściły się w okienkach z pewnym luzem. Inżynierowie ZF Services wyjaśniają jednak, że jest to jak najbardziej normalne.

tlumikdrganDrgania występujące w układzie przeniesienia napędu oraz w napędzanych przez niego podzespołach (takich jak na przykład pompy hydrauliczne), powodują powstawanie hałasu oraz przyczyniają się do zwiększonego zużycia elementów układu napędowego. Aby zapobiec rezonansowi powstającemu w wyniku nakładania się wibracji z układu napędowego na drgania pochodzące od zasilanych przez układ napędowy elementów, stosuje się tłumiki drgań o działaniu wielostopniowym.

Tłumiki drgań o działaniu wielostopniowym wyposażone są w pary położonych przeciwlegle sprężyn śrubowych o zróżnicowanych parametrach (długość, grubość oraz liczba zwojów). Ze względu na różnice parametrów, sprężyny w poszczególnych parach charakteryzują się takim samym luzem w okienku. Sprężyny odpowiedzialne za pierwszy stopień tłumienia dopasowane są rozmiarem do otworu. Sprężyny pracujące podczas kolejnych etapów są nieco krótsze, a więc luz w okienku jest większy. Gdy sprzęgło jest wyciśnięte, sprężyny poruszają się ze względu na luz w okienku, wydając przy tym grzechoczący dźwięk. Nie jest to defekt, a jedynie cecha konstrukcyjna tego elementu. Po załączeniu sprzęgła sprężyny przestają grzechotać, ponieważ ruch obrotowy powoduje, że opierają się one o krawędzie okienek. Wraz ze zmianą kąta skrętu pomiędzy tłumikiem, a tarczą sprzęgła, kolejne pary sprężyn przejmują kolejne etapy tłumienia, tworząc wspólnie wielostopniowy efekt tłumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *